Rak szyjki macicy może dotknąć każdą z nas - akcja społeczna

Kochane Moje! Dzisiaj jest Nasze Święto!  Powinnyśmy się cieszyć, radować i spędzić ten dzień z naszymi drugimi połówkami. 
Część z Was pójdzie do kina, inni wybiorą się do teatru, a pewnie niektóre dziewczyny zostaną w domu i zajadając popcorn, obejrzą ze swoim ukochanym ulubiony serial. Może jakaś szczęściara tego właśnie dnia otrzyma pierścionek zaręczynowy, a inna zostanie Matką? :) Wiele wspaniałych rzeczy może się wydarzyć...
Ale nie wszystkie kobiety będą tego dnia szczęśliwe. Prawdopodobnie jutro 10 kobiet -matek, córek, żon, sióstr, przyjaciółek- usłyszy diagnozę: rak szyjki  macicy.  Każdego roku w Polsce odnotowuje się ok. 3500 przypadków zachorowań, a w Europie na raka szyjki macicy co 18 minut umiera 1 kobieta. 

Jestem bardzo szczęśliwa, że zostałam zaproszona do wzięcia udziału w akcji społecznej #RedBandFight. Celem akcji jest promowanie badań cytologicznych i walki z rakiem szyjki macicy. Dziewczyny biorące udział w tym przedsięwzięciu umieszczają na instagramie/ facebooku/ blogu selfie lub zdjęcie z czerwoną wstążką na szyi, która ma być symbolem całego wydarzenia. Serdecznie zapraszam Was do dołączenia!
Dzisiaj postaram się przybliżyć Wam dane dotyczące choroby i profilaktyki, także zapraszam do lektury:)

rak szyjki macicy, akcja społeczna, badania cytologiczne, profilaktyka

1. Rak szyjki macicy nie jest chorobą genetyczną.
Potencjalnie każda z Nas jest zagrożona zachorowaniem, dlatego badania profilaktyczne są tak bardzo ważne!
2. Regularne badania cytologiczne pozwalają szybko wykryć chorobę.
Takie badanie można wykonać u każdego ginekologa. Cytologia to diagnostyczne badanie  komórek pobranych z szyjki macicy. Jest bezbolesne i trwa kilka minut.  Wykonywanie cytologii należy zacząć nie później niż w wieku 21 lat, a po pierwszym, następne badania powinny być powtarzane co 1-2 lata. W celu wykonania badania cytologicznego, najlepiej jest wybrać się do lekarza w 10-14 dniu cyklu. Wtedy badanie daje najbardziej jednoznaczne wyniki. 
3. Nieleczony rak szyjki macicy w stadium zaawansowanym daje szansę  na przeżycie jedynie ok. 5 miesięcy.
Na świecie w ciągu roku rozpoznaje się ok. 500.000 przypadków raka szyjki macicy. Ponad połowa chorych umiera.  W Polsce z tego powodu umiera co druga kobieta.
Umieralność na raka szyjki macicy w Polsce jest o 70% wyższa niż przeciętna w krajach UE. Ok. 60% zachorowań występuje między 45. a 60. rokiem życia, ale to nie znaczy, że młode dziewczyny nie muszą się tym przejmować!
- Szacuje się, że do 2050r. liczba zachorowań na raka szyjki macicy może sięgnąć nawet 1.000.000 kobiet rocznie.
4. Podsumowanie
Dziewczyny - to nie są przelewki! Tu chodzi o nasze zdrowie i  szczęście. Chcemy dożyć późnej starości, widzieć jak rozwijają się nasze dzieci, a potem wnuki. Świat idzie do przodu, w tej ciągłej gonitwie, ciągle brakuje czasu. Nie możemy jednak zapominać o sobie.  Kiedy ostatnio robiłyście cytologię? Parę lat temu? A może jeszcze w ogóle nie miałyście okazji poddać się takiemu badaniu?
NFZ prowadzi akcję "Profilaktyka raka szyjki macicy" adresowaną do kobiet w wieku 25-59 lat, które w ostatnich 3 latach nie miały wykonywanego badania cytologicznego. W ramach programu, mogą one wykonać takie badanie w każdym gabinecie ginekologiczno - położniczym zakontraktowanym przez NFZ.
Zadanie domowe na dziś: Pytacie Mamę Babcię, Siostrę, Przyjaciółkę i inne najbliższe Wam kobiety (w tym siebie!), kiedy ostatnio miały robioną cytologię. Jeśli minęło więcej niż 3 lata, będziecie mogły skorzystać z bezpłatnego badania. Jeśli jednak od poprzedniej cytologii minął krótszy okres również nie zbankrutujecie, bo takie badanie kosztuje ok. 40 zł. 

 
Życzę Wam mnóstwo szczęścia i zdrówka! A w dniu dzisiejszym dodatkowo wielu pięknych chwil i ogromu miłości!:*

Zobacz także

19 komentarze

 1. To rzeczywiście bardzo poważny temat i nie można go bagatelizować. Regularne badanie może uratować zdrowie a nawet życie.

  OdpowiedzUsuń
 2. takie akcje są bardzo potrzebne! Mimo rozwoju medycy dane liczbowe są wciąż zatrważające...

  OdpowiedzUsuń
 3. Regularne badanie sie jest bardzo ważne. Powinnyśmy znależć chociaż jeden dzień każdego roku na to, aby udać się do lekarza.

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy19:11

  regularne badanie pań młodych przynajmniej raz na 3-lata, a starsze raz na rok może uratować nie jedno życie tak że trzeba znależć chwilę czasu i się badac to nie przelewki

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny wpis! <3


  agnesssja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak ważny temat, a tak rzadko się o nim mówi! Dobrze, że Ty podjęłaś się tego tematu i mam nadzieję, że wiele osób trafi na Twoją stronę i przeczyta artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny wpis, trzeba przypominać o takich ważnych rzeczach.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo cieszy mnie, że tak często o tym się mówi i że coraz większa jest profilaktyka i świadomość. Ja badam się regularnie, a w dodatku, co roku dostaję do domu pisemne zaproszenie na profilaktyczne badania cytologiczne.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja badam się regularnie także mam wszystko pod kontrolą:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Trzeba o siebie dbac! Pracujemy, imprezujemy, jezdzimy na wakacjie czy zakupy a szkoda nam czasu aby wybrac sie do lekarza!!!

  Pozdrawiam

  http://www.simplethingsbyjok.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo dobrze, że wzięłaś udział w takiej akcji. Zdrowie jest najważniejsze, trzeba o nie dbać. My w gimnazjum miałyśmy robione szczepienie na taką szyjki macicy, ale mimo tego oczywiście za jakiś czas wybiorę się na takie badanie. I przekażę bliskim osobom tę informację.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dobrze, że coraz częściej mówi się o badaniach i w ogóle o raku szyjki macicy. Fajnie by było, gdyby świadomość wśród mężczyzn była większa, aby wspierali swoje partnerki i zachęcali je do badań. Czasami ciężko znaleźć chwilę czasu i zrobić badanie, ale dzięki twojemu wpisowi się niedługo wybiorę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Za czasów szkoły dziewczynki w moim mieście były szczepione przeciwko HPV. Dodatkowo przy każdej wizycie u ginekologa proszę o dodanie tego badania do pakietu. Moja babcia zmarła z tego powodu i świat bym odwróciła do góry nogami, by ją na czas zabrać do lekarza.

  OdpowiedzUsuń
 14. Pięknie,że powstają taki posty! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Tego roczne badania jeszcze przede mną, ale chcę to mieć z głowy do połowy maja.

  OdpowiedzUsuń
 16. Dowiedziałam się, że tak naprawdę cytologię można robić bezpłatnie co roku - wystarczy poprosić lekarza, a jeśli ten będzie miał trochę empatii i dużo oleju w głowie, nie zrobi problemu i wykona badanie. Co 3 lata cytologia jest refundowana przez NFZ, a w pozostałych latach płaci po prostu np. przychodnia. Profilaktyka jest bardzo ważna, ja u siebie też poruszam temat cytologii szyjki macicy. Warto zachęcać do jej wykonywania, bo mimo iż nie jest to badanie o idealnej skuteczności, często ratuje życie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Dziękuję, że poruszasz tak ważne dla nas tematy, o których niestety w zgiełku i prędkości życia - zapominamy.

  OdpowiedzUsuń
 18. Oj tak, to bardzo ważne tematy! Dobrze, że mówi się o nich teraz tak głośno ! Regularne badania to podstawa ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz:)
Jeśli posiadasz bloga, z chęcią zajrzę do Ciebie:)
Jeśl blog Ci się spodobał, bardzo proszę o obserwację!:)
Pozdrawiam!